Vizesiz araba bağlanır mı?

Vizesiz araba bağlanır mı?

Muayenesiz yakalanılan ilk seferde aracınız size direkt olarak teslim edilir fakat eğer hala muayene yaptırmaz ve ikinciye muayenesiz olarak trafik kontrolüne takılır veya yakalanırsanız aracınız hemen olarak çekilir ve bağlanma olayı gerçekleşir.

Muayenesi geçmiş araç trafiğe çıkabilir mi?

Muayenesi olmayan araçların trafikte kullanımı söz konusu değildir. Muayenesiz araç kullanma cezası ödenmeden de muayene süreçlerinin başlatılmamaktadır. Var olan şartlara göre öncelikli olarak araca ait tüm borçların ödenmesi istenir. Ardından istenilen gün ve saate randevu alınarak muayeneye girilebilir.

Muayene geçerse ne olur?

Araç muayene süresi geçtiği zaman, muayene süresinin geçerlilik tarihinin bittiği gün baz alınarak bir gecikme cezası uygulanır. Muayene tarihinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin %5'i kadar ceza ödenmektedir.

Araç hangi durumlarda baglanir?

Zorunlu trafik sigortasının olmaması, resmi olmayan araçların devlet plakası bulundurması, tescilsiz ve geçici belgesi seyir, araçta olması gereken işaretlerin eksik olması, muayene tarihinin geçmesi, izinsiz yolcu taşımacılığı araçların trafikten uzaklaştırılmasına neden olur.

Muayenesi gecen araç kaç gün gecikebilir?

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamaktadır. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecektir.

Muayenesi biten araç kaç gün gecikebilir?

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamaktadır. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecektir.

Araç muayenesi bitiş tarihinden sonra kaç gün içinde yapılmalıdır?

Muayene tekrarı süresi ne zamana kadar geçerlidir? Muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri takdirde kendilerine 1 aylık süre tanınmaktadır. Aracın 1 aylık süre içerisinde eksikliklerini tamamlayıp gelmesi gerekmektedir.

Hurda araç trafiğe nasıl çıkar?

Çekme belgesi olan aracın hurda belgesi alınmış araçtan farkı hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak iken çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak değildir. Çekme belgesi olan bir aracın trafiğe çıkarılması istendiğinde Trafik Müdürlüğüne gidilerek aracın yeniden tescil ettirilmesi gerekir.

Araç kullanmaktan men cezası ne demek?

Her araç için zorunlu tutulan bu evraklardan birinin eksik olması, aracın trafikten men edilmesine neden olabilir. Trafikten men cezası, kanunlarca belirtilen kuralların hiçe sayılması durumunda araçla ilgili belgelerin sürücüden alınması ve aracın belirli bir yere çekilerek trafikten alıkonulmasıdır.

Zorunlu trafik sigortası araç sahibinin kendi zararlarını tamamını karşılar mı?

Sigortalı aracın sahibinin kazaya sebebiyet vermesi ve kusurlu olması durumunda, kendi hatasına denk gelen tazminat talepleri teminat kapsamında değildir. Zorunlu trafik sigortası yalnızca üçüncü şahısların maddi ve bedeni zararlarını karşılamak için kullanılabilir.