50 liranın üzerindeki Fatma Aliye kimdir?

50 liranın üzerindeki Fatma Aliye kimdir?

50 TL'lik banknotların üzerinde fotoğrafı olan Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye Topuz, ünlü oyuncu Suna Selen'in anneannesi.

Tl'nin arkasında kim var?

100 TL'nin arkasındaki resim Itri'ye ait. 100 TL'nin arkasındaki kişi Itri'dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî'nin Neva Kâr'ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

50 üzerindeki kadın kim?

50 TL'nin arkasındaki resim Fatma Aliye'ye ait. 50 TL'nin arkasındaki kişi Fatma Aliye'dir. Fatma Aliye Topuz ya da bilinen ismiyle Fatma Aliye Hanım, ilk Türk kadın romancısı.

Fatma Aliye Kaç Lira?

Fatma Aliye Topuz'un adı Beyoğlu ve Çankaya'da birer sokağa verilmiş ve 2009 yılında yayınlanan 50 TL'lik banknotların üstünde fotoğrafı yayınlanmıştır.

10 TL arkasında kimin resmi var?

Cahit Arf (1910-1997) - 10 Türk lirası

Iki yüz liranın arkasında ne yazıyor?

Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifin içindeki "200 TL" ibaresi ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında "TCMB" ibaresi mikro yazılıdır.

200tl arkasında kim var?

Yunus Emre (1238-1320) - 200 Türk lirası

Madeni paraların arka yüzünde ne var?

Tüm madeni paraların arka yüzünde, paranın ortasında, bir daire içinde Atatürk'ün aynı tip rölyefi kullanıldı. Bu rölyef, halen kullanılmakta olan 5 Yeni Kuruş'un üzerinde bulunan Atatürk rölyefinin aynısı. Madeni paraların ön yüzlerinde ise kardelen çiçeği, hayat ağacı ve Boğaziçi Köprüsü motifleri yer alıyor.

10 TL ön yüzünde kimin resmi var?

10 Türk Lirası (I.Tertip)
Emisyon Grubu:E-9
Boyutları: mm
Ön Yüz:Atatürk Portresi
Arka Yüz:Ord.Prof.Dr. Cahit Arf'ın bir portresi
Hakim Rengi:Kırmızı
BE

Fatma Aliye Atatürk düşmanı mı?

Fatma Aliye; tarihçi Ahmet Cevdet Paşa'nın iki kızından biri imiş.. ... Fatma Aliye Hanım, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yaptığı devrimleri bir türlü benimseyememiş. Kısaca ATATÜRK düşmanı imiş… Kendisinin, bir Osmanlı paşasının (Ahmet Cevdet Paşa) kızı olmasının bunda rolü var elbette.

100 TL resimdeki kim?

Buhurizade Mustafa Efendi (Itri) (1640-1712) - 100 Türk Lirası Kaynaklarda doğum tarihi 1640 olarak kaydedilen Buhurizade Mustafa Efendi (Itri), Klasik Türk müziğinin kurucusu olarak kabul edilmektedir.