Kadın sağlığı sorunları nelerdir?

Kadın sağlığı sorunları nelerdir?

Kadınları en çok etkileyen sağlık sorunları
 • 1. Adet düzensizlikleri. Kadınların hayatları boyunca en sık karşılarına çıkan sorunların başında adet düzensizlikleri geliyor. ...
 • 2. Vajinal akıntılar. ...
 • 3. Kasık ve bel bölgesindeki ağrılar. ...
 • İdrar kaçırma. ...
 • 5. Menopoz. ...
 • Polikistik over sendromu.
 • 7. Adet ağrıları

Kadın sağlığı nedir?

Kadın sağlığı, bir kadının ruhsal ve bedensel sağlıklı olma halini etkileyenlerin tümünü kapsamaktadır. Kadın sağlığına üreme sağlığı sınırlarında bakmak kadın'ı öncelikle üreme-çoğalma davranışı ile tanımlar.

Kadın sağlığını etkileyen faktörler nelerdir?

Yapılan bu çalışmada Kocagür'de yaşayan 15-49 yaş kadınların sağlığını ilk gebelik yaşı, gebelik sayısı, gebelik aralarında geçen süre, toplam doğum sayısı, toplam düşük sayısı, toplam küretaj sayısı gibi doğurganlık ile ilgili faktörler, ilk adet yaşı, adet düzeni, eşi ile akrabalık durumu, anemi olma durumu, sigara ...

15-49 yaş kadın izleminin amaçları nelerdir?

15-49 yaş kadın izlemi hizmetlerinin amacı gebelik ve doğumla ilgili komplikasyonların en sık ortaya çıktığı 15-49 yaş nüfusta kişilerin sağlıkla ilgili gerekli izlemlerinin yapılmasını sağlamaktır. 15-49 yaş kadın izlemlerinin yılda en az 2 kez yapılması gerekmektedir.

Türkiye'de kadın sağlığı sorunları arasında neler vardır?

Erişkin kadınlar içinde de sağlık sorunlarını listelediğimizde benzeri bir tablo çıkar ortaya: gebelik, doğum, doğum sonrası sorunlar, istenmeyen gebelikler ve isteyerek gebelik sonlandırmalar / düşükler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kansızlık, beslenme yetersizliği, cinsel taciz, istismar, şiddet, namus ...

Menopoza bağlı kadının olası sağlık sorunları nelerdir?

Menopoz Dönemindeki Şikayetler
 • Ateş basması, terleme,
 • Cinsel bölgede değişiklikler ve cinsel fonksiyon bozuklukları,
 • Psikolojik şikayetler,
 • Menopozun kemik metabolizmasına etkileri,
 • Menopozun kalp damar sistemi üzerine etkileri.

Kadın Üreme Sağlığı Nedir?

Üreme sağlığı, aynı zamanda insanların tatmin edici ve güvenli bir cinsel yaşama, üreme kapasitesine ve üreme kapasitelerini kullanmaya karar verme özgürlüğüne sahip olmaları anlamına gelir.

Kadınların doğurganlık davranışını olumsuz etkileyen en önemli etken nedir?

Doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörlerin başında; sigara, obezite, ileri yaş, kafein, çevresel zararlı maddeler, stres, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

15 49 yaş kadın izlemi kim yapar?

Bu nedenle 15-49 yaş kadın izlemlerinin yapılması sağlık açısından olmazsa olmaz bir hizmettir. Bu kapsamda Bakanlığımızca ülke genelinde aile hekimleri tarafından 15-49 yaş kadın izlemleri yapılarak 15-49 yaş kadınların sağlık açısından değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

15 49 yaş kadın izlem formu kim doldurur?

Bu kart, tüm Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri ile Sağlık Ocakları ve sağlık evlerinde, ebeler veya hemşireler tarafından doldurulacak, muhafaza edilecek ve hekimler tarafından denetlenecek ve izlenecektir.

Menopoza giren kadından akıntı gelir mi?

Yumurtalık faaliyetinin sona ermesinden sonra oldukça sık görülen bir akıntı şeklidir. Menopozdaki kadınların % 45'inde oluşmaktadır.

Post menopoz değeri kaç olmalı?

Düzensiz (genellikle seyrek) adet gören bir kadında FSH 40 pg/ml üzerinde ise menopoz tanısı kesinlikle konur. FSH değerinin 25-40 pg/ml arasında olması halinde menopoza giriş sürecinin başladığı ancak seyrek de olsa yumurtlama ve gebelik de olabileceği düşünülür.

Rahimde bir sorun olduğu nasıl anlaşılır?

Doğuştan ve sonradan oluşmuş olabilen rahim bozukluklarının çok belirgin bir işaret verdiklerini söylemek yanlış olabilir. Ancak adet görememe, karın ve kasıklarda ağrı, sızı, adet döneminde ağrı, bebekte gelişim bozuklukları, düşük gebelikler ve erken doğum rahim bozuklukları belirtileri olarak sayılabilmektedir.

Rahim ağzı hastalıkları nelerdir?

Rahim Hastalıkları
 • Rahim kanseri. Rahim kanseri, rahim hastalıkları arasında en tehlikeli olanı ve müdahale edilmediği takdirde kadınlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilen hastalıktır. ...
 • Rahim ağzı enfeksiyonu. ...
 • Rahimde miyomlar ve polipler. ...
 • Rahim sarkması ...
 • Endometriozis (Çikolata Kisti)

Üreme Sağlığı Nedir Tanımı?

Üreme sağlığı, aynı zamanda insanların tatmin edici ve güvenli bir cinsel yaşama, üreme kapasitesine ve üreme kapasitelerini kullanmaya karar verme özgürlüğüne sahip olmaları anlamına gelir.

Türkiye'de üreme sağlığı hizmetleri nelerdir?

Üreme sağlığı hizmetleri şu konuları içermelidir. Aile planlaması konusunda nitelikli danışmanlık, bilgi, eğitim ve iletişim hizmetleri. Doğum öncesi bakım, güvenli doğum, doğum sonrası bakım, emzirme, infertilitenin önlenmesi ve sağaltımı. İstemli düşüklerin önlenmesi ve kontrolü.