Kasımpatı çiçeği nasıl yetişir?

Kasımpatı çiçeği nasıl yetişir?

Latince adı chrysanthemum olan ve krizantem adıyla anılan kasımpatı, sonbahar aylarına renk katan ender çiçeklerin başında gelir. ... Yıl içinde cm arasında bir boya ulaşan tek yıllık otsu bitki, sarı, beyaz, pembe, bordo, mor ve kırmızı gibi farklı renklerde çiçeklere sahip olabilir.

Sarı kasımpatı çiçeği anlamı nedir?

Pembe kasımpatı ise şefkat ve sevgiyi temsil eder. Sarı kasımpatı sıcaklık ve sevginin temsilidir.

Kasımpatı hangi mevsimde çiçek açar?

*Kasımpatı bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir. *Kasımpatı bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.

Kasımpatı çok yıllık bir bitki midir?

· Kasımpatı bitkileri çok yıllık olup otsu gövde yapısındadır. · Yarı gölge yarı güneş ortamlardan hoşlanır. Işığı severler. ... · Kasımpatı bitkileri hem saksıda hem de bahçede kolayca yetiştirebileceğiniz bir bitki olup bakımı son derece kolaydır.

Kasımpatı çiçeği nasıl yetiştirilir?

⇒ Bakımı oldukça kolay olan kasımpatı çiçekleri için güneşli veya yarı gölge mekan yeterli olacaktır. ⇒ Kasımpatı çiçeğini oldukça sık sulamak gerekir ancak sık ve az miktarda olması en idealidir. ⇒ Kasımpatı tohum ekimi zamanı Ocak ayından başlayıp Mart ayına kadar yapılabilir.

Kasımpatı çiçeğinin diğer adı nedir?

Krizantem çiçeğinin bir diğer ismi kasımpatı çiçeğidir. Yaklaşık olarak otuz çeşidi bulunan bu çiçek, papatyagiller familyasına ait olup, çok senelik ve otsu bir çiçektir.

Kasımpatı ismi nereden geliyor?

Kasımpatı çiçeği için, kasım ayında birdenbire çıkıvermesinden dolayı isminin “Kasımpatı” olduğu efsanesi vardır. Ama kasımpatı çiçekleri, hem birçok hikayeye konu olmuş hem de zamanla birtakım mistik kavramların simgesi haline gelmiştir. ... Zira kendisine ölüm çiçeği de denir.

Kasımpatı ne zaman çiçek açar?

Kasımpatı çiçeğinin bütün dalları kış sonuna yaklaşırken dipten kesilerek budanır. Budama yapılmaz ise yaz sezonuna biçimsiz ve formsuz olarak girmektedir.

Kasımpatı çiçeği hangi ayda?

Kazılan toprağa yerleştirilen tohumların üzeri toprakla kapatılır ve çimlenmesi beklenir. Kasımpatı Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Kasımpatı tohumunu Ocak ayından başlayarak Mart ayına kadar ekme şansınız vardır.

Kasımpatı çiçeği uzun ömürlü mü?

Kasımpatı çiçeğinin özellikleri. Kasımpatı uzun ömürlü bir bahçe bitkisidir. Saksılarda balkonlarda da yetişir. Yaprakları hoş kokuludur.

Kasımpatı çiçeği evde bakılır mi?

KASIMPATI EVDE NASIL YETİŞTİRİLİR? ⇒ Kasımpatı çiçeği ne soğuk ne de çok sıcak ortamları sever. İdeal olan ortam direk güneş ışığına maruz bırakmadan ışığa doğru büyümesi daha doğru olur. Kasımpatı çiçeğini evde yetiştirmek isterseniz, kökten ayırma ya da tohum ekme yöntemleriyle çoğaltabilirsiniz.

Kasımpatı balkonda yetişir mi?

KASIMPATI ÖZELLİKLERİ * Kasımpatı (krizantem), 50–150 cm kadar büyüyebilir. ... Dikim aralığı 15–20 cm olup, yaklaşık bir buçuk ay kadar çiçekte kalır. Torf+gübre karışımı harçlı topraklarda yetişir. Bahçe, balkon ve teraslarda kullanılabilir.

Kurumuş kasımpatı nasıl canlandırılır?

Solmuş ve ölmüş olan saksı bitkilerinizi canlandırmanın bir diğer yolu da buz ve sıcak su yöntemidir.Bitkinizin köklerine yeterli miktarda buz koyun. Daha sonra Buzların üzerine sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayarak kurumuş saksı çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

Solmuş kasımpatı nasıl düzeltilir?

Solmuş ve ölmüş olan saksı bitkilerinizi canlandırmanın bir diğer yolu da buz ve sıcak su yöntemidir. Bitkinizin köklerine yeterli miktarda buz koyun. Daha sonra Buzların üzerine sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayarak kurumuş saksı çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

Kasımpatı anlamı ne demek?

Kasımpatı çiçeği bolluk manasına gelir. Bir saksısında yüzlerce çiçeği olabilen kasımpatının bir dalında ise birden fazla çiçeği olması bolluk ve bereket anlamlarını ifade eder.Ülkemizde kasımpatının çokça renkleri mevcuttur. Kasımpatı papatya cinsinin en büyüğüdür.

Yıldız çiçeği neyi simgeler?

Yıldız çiçeğinin anlamı; sabır şeklinde tanımlanmıştır.

Kasımpatı bakımı nasıl yapılır?

Bakımı oldukça kolay olan kasımpatı çiçekleri için güneşli veya yarı gölge mekan yeterli olacaktır. ⇒ Kasımpatı çiçeğini oldukça sık sulamak gerekir ancak sık ve az miktarda olması en idealidir. ⇒ Kasımpatı tohum ekimi zamanı Ocak ayından başlayıp Mart ayına kadar yapılabilir.

Kasımpatı çiçeği nasıl üretilir?

Kasımpatı çiçeğinin bütün dalları kış sonuna yaklaşırken dipten kesilerek budanır. Budama yapılmaz ise yaz sezonuna biçimsiz ve formsuz olarak girmektedir. Kasımpatınızı budamaktan korkmayın önemli olan bitkinin kök sağlığıdır. Yaz aylarında budadığınız yapraklar gür ve sağlıklı bir şekilde tekrar yerine gelecektir.