Excel programının özellikleri nedir?

Excel programının özellikleri nedir?

Excel hem Apple Macintosh ve Windows işletim sistemli olan bilgisayarlarda kullanılabilen tablolama programıdır. Microsoft Excel içinde çok sayıda işaret sayı, meta, formül, rakam gibi unsuru bulundurur. Bu unsurlarla çok sayıda işlem gerçekleştirilebilir. Excel tablolama mantığı ile çalışır.

Excel programı ile neler yapılabilir?

Aşağıda sıraladığım işlevleri excel yapabiliyor:
 • Verileri düzenleme,
 • Temel ve karmaşık matematiksel fonksiyonlar,
 • Veri yığınlarını grafiklere dönüştürme.
 • Verileri analiz et ve tahmin yapma,
 • Finansal işlemleri hızlıca yapma.

Excel in yapabildiği işlemler nelerdir?

Microsoft Excel Nedir? Excel ile Neler Yapılabilir?
 1. Formüller ile hesaplamalar yapabilme.
 2. Formül oluşturabilme.
 3. Makrolar ile formüller hızlandırılabilir işler tek tıkla halledilebilir.
 4. Bağımsız tablolar oluşturabilme.
 5. Seriler oluşturabilme.
 6. Veri tabanı olarak kullanma.
 7. Veritabanları içinde arama yapabilme.
 8. Metin yazabilme.

Excel sıralama özellikleri nelerdir?

Sayıları sıralama
 • Sıralamak istediğiniz sütunda bir hücre seçin.
 • Veri sekmesinde, Sırala ve Filtre Uygula grubunda aşağıdakilerden birini yapın: Küçükten büyüğe doğru sıralamak için (En Küçükten En Büyüğe Sırala) öğesine tıklayın. Büyükten küçüğe doğru sıralamak için (En Büyükten En Küçüğe Sırala) öğesine tıklayın.

Excel programı ne için kullanılır?

Excel veya Microsoft Excel, elektronik ortamda tablo oluşturmanızı ve bu tablolar üzerinde karmaşık matematik işlemlerini kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan bir programdır.

Excel programının türü nedir?

Microsoft Excel, Microsoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir tablolama programıdır (spreadsheet).

Microsoft Excel hangi amaçlarla kullanılır?

Excel veya Microsoft Excel, elektronik ortamda tablo oluşturmanızı ve bu tablolar üzerinde karmaşık matematik işlemlerini kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan bir programdır.

Ileri excel bilmek ne işe yarar?

Bu programı ileri seviyede öğrenmek, sizin diğer çalışanlar arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Raporlama ve grafikleri hızlı bir şekilde yapmak, veri girişlerini çabucak halletmek elinizde sihirli bir değnek varmış gibi görünmenizi sağlar.

Elektronik tablolama programında formül yazarken işlem önceliği nedir?

Formüllerde parantez işareti varsa işlem önceliği parantez içlerindedir. İç içe parantezler varsa önce en içteki parantezden başlayarak sırasıyla en dıştaki paranteze doğru işlem yapılır. Eşit önceliğe sahip iki operatör varsa işleme soldan başlanır.

Düşey ara nasil yapilir?

Tabloda bir değeri aramak için DÜŞEYARA işlevini kullanın....Teknik ayrıntılar
 1. =DÜŞEYARA(A2,A10:C20,2,DOĞRU)
 2. =DÜŞEYARA("Fontana",B2:E7,2,YANLIŞ)
 3. =DÜŞEYARA(A2,'İstemci Ayrıntıları'! A:F,3,YANLIŞ)

Excel'de bir sütundaki verileri sıralama işlemi yapmak için aşağıdaki adımlardan hangisi uygulanır?

Bir tablodaki verileri sıralama
 1. Veri içindeki bir hücreyi seçin.
 2. Giriş> Sırala ve Filtre Uygula'yı seçin. Sıralama'da Veri >seçin.
 3. Şu seçeneklerden birini kullanın: A'dan Z'ye Sırala: seçili sütunu artan düzende sıralar. Z'den A'ya Sırala: seçili sütunu azalan düzende sıralar.

Excel öğrenmek ne işe yarar?

Bu programı ileri seviyede öğrenmek, sizin diğer çalışanlar arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Raporlama ve grafikleri hızlı bir şekilde yapmak, veri girişlerini çabucak halletmek elinizde sihirli bir değnek varmış gibi görünmenizi sağlar.

Tablolama programı ne işe yarar?

Tablolama programları, genelde rakamlar arasındaki ilişkilerin değişik şekillerde kullanılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Örneğin günlük harcamalarını bu programın oluşturduğu dosyalara kaydeden bir kullanıcı, aylık, yıllık toplam harcamalarını, ortalamaları ve trendleri kolayca hesaplayabilir.

Microsoft Excel i kim buldu?

Günümüzde bilindiği şekli ile kullanılan ilk tablolama yazılımı ise 1978 yılında, Harvard Business School öğrencisi olan 1951 doğumlu Dan Bricklin tarafından icat edildi.

Microsoft Excel nedir nasıl kullanılır?

Temel olarak Excel istatistik, mühendislik ve hesaplama aracı olarak kullanılabilen gelişmiş bir tablo programlama yazılımıdır. Sahip olduğu gelişmiş arayüzü ve algoritması sayesinde birçok zorluğu görevin üstesinden kolaylıkla gelebilecek kapasiteye sahiptir.

Excel dosyası nedir?

EXCEL dosyası genelde şirket raporlarında çok sık karşılaşılır. EXCEL dosyası uzantısı XLSX'dir. Bu uzantıya sahip dosyalar genelde bilgi depolama ve sayma ya da hesaplama üzerine çalışır.

Ileri düzey excel nedir?

Excel'de temel kullanım bilgisine sahip olan katılımcıların, hem formüller hem de veri analizi araçları ile raporlama becerilerini geliştirmek, daha anlaşılır ve güvenli belgeler oluşturmaları adına tasarlanmış bir eğitimdir.

Excel bilmek önemli mi?

İş hayatında en çok kullanılan ofis programıdır. EXCEL ile tüm çalışmalarınızı yönetebilir, tablolar hazırlayabilir, grafiklerle verilerinizi görselleştirebilirsiniz. İş hayatında verileri görselleştirmek ve anlamlandırmak oldukça önemlidir. ... Çünkü excel programı olmadan bir iş hayatı düşünülemez durumdadır.

Excel'de bir formül içerisinde işlem öncelik sırasında ilk hangisi hesaplanır?

Hesaplama sırası Excel'de bir formül her zaman eşittir işaretiyle (=) başlar.

Işlem önceliği sırası çarpma mi bölme mi?

Standart kurallar çarpma ve bölmenin eşit önceliğe sahip olduğunu gösteriyor. Soldan sağa kuralına göre hangisi önce geliyorsa önce oradan başlanmalıdır; burada önce bölme yapılır ve ardından da çarpma.