Çökertme Türküsündeki çökertme neresi?

Çökertme Türküsündeki çökertme neresi?

Bu arada hem efeler hem de Çerkez kaymakam Halil' in peşine düşecektir. Aylarca süren bu kaçışın son duraklarından biri Çökertme' dir. Burada adı geçen Çökertme Yalıkavak' ta, şu anda Yalıkavak Marina'nın olduğu yerin adıdır. Gökova'daki Çökertme'nin Türkü dekiyle alakası yoktur.

Bitez Yalısı ne demek?

Çoğu kişi yalı dendiğinde İstanbul Boğazı'ndaki tarihi yapılara benzer bir görüntüyle karşılacağını düşünse de Bitez Yalısı, sadece beldenin sahil kesimine verilen isim. Bitez Yalısı, mavi bayrak ödüllü Bitez Plajı ile birlikte Bitez otelleri ve Bitez restoranlarına ev sahipliği yapıyor.

Kolcular gelirse Halilim nerelere kaçalım?

Kolcular Gelirse Halil'im Nerelere Kaçalım. Teslim Olmayalım Halil'im Aman Kurşun Sıkalım, Burası Da Aspat Değil Halil'im Aman Bitez Yalısı, Ciğerime Ateş Sardı, Telli Kursun Yarası.

Çökertme hangi ile?

Çökertme, Milas
Çökertme
ÜlkeTürkiye
İlMuğla
İlçeMilas
Coğrafi bölgeEge

Çökertme nerenin ilçesi?

Çökertme Koyu, Muğla'nın Milas ilçesi sınırlarında bulunuyor.

Burası da Aspat ne demek?

Bazılarının “Asfalt” olarak okuduğu 'Çökertme' türküsündeki yer 'Aspat Yalısıdır'! “Burası da Aspat değil Halilim aman Bitez Yalısı”ndaki Aspat aha bu Aspat'tır.. Asfalt değil ha.. Not: O bölgenin gerçek yerlileri Yörük ve Türkmen'dir.. Yalı kelimesinin manası Türkçe'de “Sahil, koy” anlamındadır..

Telli kurşun ne demek?

Telli kurşun: Açtığı yarayı öldürücü yapmak için ağzı çentilmiş kurşun: Sayyâdları şikâra urgun / Tavşan o gürûha telli kurşun (Şeyh Gālib).

Çökertme türküsünü kim söylüyor?

Çökertme (Ahmet Kaya) - YouTube.

Comlek kebabi hangi ile aittir?

Yöre olarak Muğla şehrine ait bir yemek türüdür.

Çökertme köyü nereye bağlı?

Çökertme, Milas
Çökertme
Muğla
ÜlkeTürkiye
İlMuğla
İlçeMilas

Çökertme hangi ilde?

Çökertme, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Çökertme hangi ilimizde?

Çıkan yangınlar nedeniyle gündemden düşmeyen Çökertme Koyu, Muğla'nın Milas ilçesinde yer almaktadır. Muğla'ya ortalama 109 kilometre uzaklıkta yer alan Çökertme, Milas'a ise 52 kilometre uzaklıktadır. Gökova Körfezinde bulunan Çökertme Koyu, Datça yarımadasının Kocadağ'ı ile karşı karşıyadır.

Aspartos ne demek?

Şarkıda adı geçen Aspat Yalısı ismi kurak, sulanmaz anlamına gelen Aspartos'tan gelir. Ünlü seyyah Evliya Çelebinin Seyahatname'sinde adı geçen Aspat'ta, bir çok tatlı su kaynağı vardır. ... Bu bölgeden geçen gemilerin su ikmali yaptığından, suyun çok iyi olduğundan ve kalitesinin uzun süre bozulmadığından bahseder.

Aspat ne deme?

Aspat koyunun adı Antik Aspandas'tan almaktadır. Bu kelimenin anlamı sabah sürmek için uygun olmayandır. Çökertme türküsünü bilmeyen neredeyse yoktur ve türküde geçen Aspat yalısı burayı anlatmaktadır. Aspat yalısının anlamı da sulanmayan kuraktır.

Halil Efe heykeli nerede?

Heykeltıraş Veli Özkul tarafından yapılan, Çökertme türküsünün kahramanları Halil Efe ile Gülsüm'ün heykeli, türküde Halil Efe'nin vurulduğu yer olarak bilinen Bitez Yalısı'na 2006 yılında dikildi.

Çökertme Halil Kimdir?

Çökertme türküsünün kahramanı olan Halil, babası tarafından Van ili , Erciş ilçesi, Bozüyük köyündedir. Ailenin büyükleri önce Van'dan İstanköy' e gelir ve daha sonra da Bodrum Karabağ'da Bekiroğlu tepesine yerleşirler. Halil'in babası, Demirci Ali usta burada bir çingene kızı ile evlenir ve Halil dünyaya gelir.

Çokertme nereye bagli?

Çökertme, Milas
Çökertme
ÜlkeTürkiye
İlMuğla
İlçeMilas
Coğrafi bölgeEge

Muhlama hangi ile aittir?

Kuymak, Samsun'dan Ardahan'a yani Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Artvin, Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Erzurumun Oltu ve İspir ilçerinde yaygın olan, Karadeniz Bölgesi'ne ait bir yemek. Gürcistan, Dağıstan, Azerbaycan ve Kafkasya'nın bazı bölgelerinde de çok popülerdir.

Bodrum Çökertme nereye yakın?

Çökertme Koyu, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı, Kepçe burun ve Kara burun arasında kalan doğal güzellikleri ile bir cennet yerdir. Muğla merkeze 109 km uzaklıktadır. Bodrum'da mavi tura çıkan yatların ve teknelerin başlangıç ya da bitiş durağıdır.