Atatürk'ün en büyük edebi eseri nedir?

Atatürk'ün en büyük edebi eseri nedir?

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı birinci ağızdan anlattığı, cumhuriyet tarihinin en önemli eserlerinden biri ve Atatürk'ün hem tarihçi kişiliğini hem de edebi yanını gözler önüne sermekte.

Mustafa Kemal Atatürk eserleri nelerdir?

  • YAZILI ESERLERİ
  • "NUTUK" ...
  • "BÖLÜĞÜN MUHAREBE EĞİTİMİ" ...
  • "CUMALI ORDUGAHI" ...
  • "TAKIMIN MUHAREBE EĞİTİMİ" ...
  • "TAKTİK VE TATBİKAT GEZİSİ" ...
  • "GEOMETRİ" ...
  • "SUBAY VE KOMUTAN İLE KONUŞMALAR"

Atatürkün kaç eseri var?

Çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı boyunca kaleme aldığı toplam 14 adet yazılı eseri mevcuttur. Atatürk'ü yine kendi kaleminden anlatan bu yazılı eserlerini 3 ana başlık altında incelememiz mümkündür.

Mustafa Kemal Atatürk'ün taktik meselesinin çözümü ve emirlerin yazılmasına ilişkin önemli noktaları topladığı eseri nedir?

Bu eserler incelendiğinde, kendisinin her alanda sahip olduğu ve uygulamalarına yansıttığı temel değerleri görüyoruz. İşte Onun, 1916 yılında kaleme aldığı “Taktik Meselenin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütler” adlı eser de bunlardan bir tanesidir.

Atatürk'ün kütüphanesinde hangi tür kitaplar bulunuyor mu?

Katalogdaki bilgiler veri olarak alındığında, Atatürk'ün kütüphanesinde 194'ü işaretli, 9'u notlu ve 101'i işaretli-notlu olmak üzere, 304 işaretlenmiş kitap bulunmaktadır. Bu kitaplardan 192'si Fransızca, 91'i Türkçe, 9'u İngilizce ve 12'si Almanca, başta olmak üzere diğer yabancı dillerde basılmıştır.

Mustafa Kemal'in askeri olduktan sonra ilk görev yeri neresidir?

Mustafa Kemal İstanbul Harp Akademisi'nden mezun olduktan sonra ilk görev yeri olan Şam'a gitti ve 5. orduya katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk toplamda kaç kitap yazmıştır?

Atatürk'ün Nutuk ile birlikte 9 kitap yazdığını bunların ikisinin Almancadan Türkçeye çeviri, diğerlerinin ise kendisi tarafından bizzat kaleme alınan askeri, siyasi ve medeni bilgileri içerdiğini ve bir de geometri kitabı yazdığını söyledi.

Mustafa Kemal'in siyasi alandaki en önemli eseri nedir?

Mustafa Kemal'in herkes tarafından en çok bilinen eseri Nutuk olmasına rağmen başka birçok esere de sahiptir. 1915- 1918 yılları arasında yine Anafartalar, Doğu cephesi ve Karlsbat'ta hatıralarını kaleme aldı günlüklerde bulunmaktadır. Atatürk'ün yazdığı herkes tarafından bilinen en önemli eseri nutuktur.

Taktik Meselesinin Çözümü ve Emirlerin yazılmasına ilişkin öğütler hangi kitap?

Pandora - Taktik Meselenin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına Dair Öğütler - Mustafa Kemal Atatürk - Kitap.

Atatürk nasıl kitap okurdu?

Okuduğu sayfaların üstüne kurşun kalemle notlar yazdı. Genellikle kitapları masa başında okudu. Yanında parça parça kestirdiği tülbent bulundurdu; çok okumaktan gözleri yaşardığında bunlarla kuruladı. İki gün aralıksız okuduğu oldu.

Atatürk'ün kitapları nerede sergilenmiştir?

Hayatı boyunca yanından kitaplarını ayırmayan ve özellikle ömrünün son yıllarını okumaya ve yazmaya adayan Atatürk'ün dokunduğu, okuduğu; okurken bazı satırların altını çizdiği kitaplar İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde özenle korunuyor.

Mustafa Kemal'in 1 Dünya Savaşındaki görevleri nelerdir?

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda görev yapan Atatürk; Çanakkale Cephesi'nde miralaylığa, Sina ve Filistin Cephesi'nde ise Yıldırım Orduları komutanlığına atandı. Savaşın sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisini takiben Kurtuluş Savaşı ile simgelenen Türk Ulusal Hareketi'ne önderlik etti.