Şanzıman yağı ne işe yarar?

Şanzıman yağı ne işe yarar?

Şanzımanların araçlarda görevlerini tam olarak yerine getirmeleri için sağlıklı bir dişli sistem gereklidir. Şanzımanın çalıştığı sırada dişler birbirine sürterek çalışır. ... Bu sebeple şanzıman yağı oldukça önemlidir. Şanzıman yağı sayesinde aşınmalar azalır ve şanzımanlar verimli bir şekilde çalışmaya devam ederler.

Şanzıman yağı değişmeli mi?

Uzmanlar ise her 60 bin kilometrede, bu yağın değişmesini tavsiye eder. Bu durumda her bin ve 180 bin kilometrede yağ değişimi yapmak gerekir. Otomatik şanzıman yağı kaç kilometrede değiştirilir sorusunun yanıtı da bu standart değişim periyodlarına işaret eder.

Şanzıman yağı değişimi kaç lira?

Vites kutusu yağının 1 litresini 25-35 TL arasında değişen fiyatlar ile tedarik etmeniz mümkün. Otomatik vites araçlarda ise şanzıman tipine göre şanzıman yağının litresi 40-90 tl arasında değişmektedir.

Şanzıman yağı eksilirse ne olur?

Şanzıman yağı eksildiğini belli eden bazı arıza belirtileri vardır. Uyarı Lambası: Şanzıman yağı eksildiğinde hareketli parçaların sürtünme katsayısı artar. Bu da şanzıman içinde daha fazla ısı oluşturur. Şanzıman yağı aşırı ısındığında bazı araçların gösterge panelinde şanzıman uyarı ışığı yanar.

Şanzıman yağı ile motor yağı aynı mi?

İlk olarak şunu belirtelim; şanzıman yağı ve motor yağı farklı özelliklere ve amaçlara sahip makine yağlarıdır. ... Benzer şekilde turbo emişli motorlarda, turbo içindeki pervaneler de (Türbin ve kompresör) aynı motor yağı ile yağlanır.

Şanzıman arızası nasıl belli olur?

Aracın Vitese Girmemesi ve Vitesten Çıkmaması
  • Kilit bilyaları sıkışmış olabilir,
  • Senkromeç sıkışmış olabilir,
  • Debriyaj teli kırılmış olabilir,
  • Debriyaj vites geçişlerini sağlamıyor olabilir,
  • Vites değiştirme çatalı eğrilmiş, yamulmuş olabilir,
  • Kayıcı vites dişlileri mil üzerinde sıkışmış olabilir,

Şanzıman yağı değişimi nasıl yapılır?

Lokma anahtarla şanzımanın üst tarafında bulunan yağ doldurma tapası açılıyor. Şanzıman yağı doldurma haznesine ulaşmak kolay olmadığı için ince bir hortum ve huni yardımıyla yeni yağ şanzımana dolduruluyor. Dolum işlemi gerçekleştikten sonra temiz yağ deposundaki tapa yeniden takılarak iyice sıkılıyor.

Manuel şanzıman yağı değişimi ne zaman yapılır?

Bu yağ sürekli değişmez. İçim rahat olsun diyorsanız 40.000 kilometrede bir seviye kontrol ettirip değişim yaptırabilirsiniz. Otomobil üreticilerin kataloglarda belirttiği değerler genellikle 80.0.000 kilometre arasında oluyor.

Şanzıman yağı biter mi?

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur Şanzıman yağının tamamen bitmesi, dişliler arasındaki yağlamanın tamamen durmasına ve bu nedenle sürtünmeye bağlı aşınmaların oluşmasına neden olmaktadır. ... Araç çekilir iken aks vasıtası ile şanzıman dişlileri dönmeye devam edecektir.

Şanzıman yağ kaçırıyor ne olur?

Şanzıman Yağ Kaçağı Neden Olur Manuel veya otomatik şanzıman araçlarda şanzıman yap kaçağının sebebi genellikle parçaların yıpranması ve eskimesinden kaynaklanmaktadır. Conta, keçe gibi parçalar sebebi ile oluşan kaçaklar en sık görülen durumdur.

Şanzıman yağını kim değiştirir?

Tamirci yağı kontrol eder. Eğer ihtiyaç varsa yağı değiştirir. Tamirci dişli kutusunu kontrol eder ve araçla test sürüşüne çıkar.

Şanzıman arızaları nedir?

En Sık Görülen Şanzıman Arızaları Nelerdir? Sekromeç bozulması, Şanzıman yağının bitmesi , Düzensiz vites değiştirmeden kaynaklı sekromeç sarılarının kırılması, Yokuşlarda aracı park ederken önce el frenini çekip sonra vitesi takmamak sebebiyle vites dişlisinin kırılması sonucunda oluşan arıza vb. durumundadır.

Şanzıman arıza lambası neden yanar?

Şanzıman uyarı ışığının yanmasına neden olan en yaygın sorun şanzımanın aşırı ısınmasıdır. ... Aracınızda, şanzıman yağını ölçmek için bir yağ çubuğu varsa, sıvı seviyesini ve durumunu kontrol edebilirsiniz. Bazı araçlar ise şanzımanla ilgili çeşitli sorunları göstermek için bu arıza ışığını yakar.

Otomatik vites araba şanzıman yağı değişmezse ne olur?

Otomatik şanzıman yağı değişmezse ne olur? Otomatik şanzımanın yağı aracın kullanımına bağlı olarak giderek eskimeye başlar ve bu sayede yağ özelliği de ortadan kaybolmaya başlar. Bu durumda ise aracın şanzımanındaki ekipmanlar zarar görecek ve otomobil vites değiştirirken zorlanmaya başlayacaktır.

Ford Şanzıman yağı ne zaman değişir?

60.000 KM'de bir vites kutusunun yağını değiştirin. 80.000 KM'de bir vites kutusunun yağını değiştirin.