Hangi Hamilelik programı iyi?

Hangi Hamilelik programı iyi?

'Hamilelik döneminde kullanılabilecek mobil uygulamalar'. 'En iyi hamilelik uygulamaları'. 'Hamilelikte kullanılan mobil uygulamalar' haberimizin devamında.
 • Hello Belly: Pregnancy Tracker. ...
 • Prenatal Yoga / Down Dog. ...
 • Pregnancy Tracker: Baby Center. ...
 • Elika HamileHamilelik Takibi, Gebelik Rehberi. ...
 • Happy Pregnancy Ticker.

Sağlık ocağında gebe izlem nasıl yapılır?

Aile Sağlığı Merkezinde gebelik boyunca dört kez izlem için (ilk gelişten sonra üç kez) çağrılacaksınız. Boyunuz, kilonuz, Kan Laboratuvar değerleri, bebek kalp sesleri rutin takip edilecek, iki kez Gebe-Tetanoz aşısı yapılacaktır.

Hamilelik uygulaması ücretli mi?

Elika ücretsiz mi? Evet, Elika'yı hiç bir ücret ödemeden indirebilir ve tüm özelliklerinden sınırsızca faydalanabilirsiniz.

Sağlık ocağı gebelik takibi nedir?

Gebelik takibi, gebeliğin başından doğum sonrasına kadar olan dönemde gebelik yaşını belirlemek, anne ve fetüsün (bebeğin) sağlık durumunu değerlendirerek gebe bakım planını oluşturmak ve anne-babayı bilgilendirmek, gebelikte ortaya çıkabilecek sorunları öngörerek önlemek veya tespit edilen sorunları tedavi etmek ...

Takvim modeline göre nasıl hamile kalınır?

1- Takvim Yöntemi ile Yumurtlama Hesaplama Yumurtlamanın beklenen adet tarihinden 14 gün önce olacağı varsayılır. Örnek olarak 28 günlük adet döngüsü olan bir kadında yumurtlama 14. güne denk gelirken, 35 günlük bir döngüsü olan kadınların yumurtlaması 21. güne denk gelmektedir.

Hamile kalmak için ne yapmak gerekir?

Gebe kalmak için ne yapmalıyım?
 1. Adet döngünüzün sıklığını ve süresini kaydedin,
 2. Yumurtlama gününüzü takip edin,
 3. Her ay doğurganlık günlerinizde gün aşırı eşinizle beraber olun,
 4. Sağlıklı bir vücut ağırlığı için çabalayın,
 5. Doğum öncesi bir vitamin alın,
 6. Sağlıklı yiyecekler yiyin, doğal beslenin,

Gebelikte sağlık ocağında neler yapılır?

Doğru olan gebenin ayda 1 kez izlem yapılmasıdır.
 • Tetanoz aşısı 16. haftadan itibaren 2 doz halinde birer ay arayla yapılması gereklidir. ...
 • Bir gebe Aile Sağlığı Merkezi'ne her gelişinde kilo, tansiyon, nabız, ateş, ödem, TİT, anemi, varis, USG takip ve tetkikleri yapılır.

Gebe izlem sıklığı nedir?

Komplikasyonsuz ilk gebelik için önerilen gebelik izlemi sıklığı; 28. gebelik haftasına kadar 4 haftada bir, 29 – 35. haftalar arasında 2 ile 3 haftada bir, 36. haftadan sonra haftalık izlem.

Hamile kalınca ne gibi belirtiler olur?

Hamilelik belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
 • Adet gecikmesi. Adet gecikmesi, gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. ...
 • Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti. ...
 • Kanama (Akıntı) ...
 • Baş dönmesi. ...
 • Yorgunluk ve uyuma isteği. ...
 • Mide ve sindirim problemleri. ...
 • Cilt problemleri. ...
 • Kabızlık.

Bir kadın hamile kalmak için ne yapmalı?

Gebe kalmak için ne yapmalıyım?
 1. Adet döngünüzün sıklığını ve süresini kaydedin,
 2. Yumurtlama gününüzü takip edin,
 3. Her ay doğurganlık günlerinizde gün aşırı eşinizle beraber olun,
 4. Sağlıklı bir vücut ağırlığı için çabalayın,
 5. Doğum öncesi bir vitamin alın,
 6. Sağlıklı yiyecekler yiyin, doğal beslenin,

Aile hekiminde gebelik testi yapılıyor mu?

Gebelik şüphesi olan, adetinin geciktiğini düşünen ve ek olarak bazı gebelik belritileri de olabilen doğurganlık dönemindeki kadınların uygulayabilecekleri en kolay yöntem bir eczaneden veya aile sağlığı biriminden kolayca alabilecekleri “Gebelik Testi” kiti olacaktır.

Sağlık ocağında bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur?

Rutin hamilelik muayenesinde yapılan doopler ultrason sayesinde anne karnında bebeğin kalp atışı duyulur. Bebeğin kalp atışları normal süreçte 6. haftadan itibaren duyulabilir, fakat net şekilde kalp atışının duyulması 10-12 hafta arasını bulabilir.

Eşim içime boşaldıktan sonra kaç dakika beklenmeli?

İLİŞKİ SONRASI 30 DAKİKA YATILMALI İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Erkek de meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar kendini geri çekmemelidir.

En çok ne zaman hamile kalınır?

Adetten iki hafta sonra yani 14 ile 16.gün arasında hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Erkeklerin spermleri rahimde dördüncü güne kadar canlı kalabildiği için adetten sonra 10.günden itibaren ilişkiye girmek ve bunu sürdürmek gebelik ihtimalini en yüksek seviyeye çıkarır.

Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılmalı?

İLİŞKİ SONRASI 30 DAKİKA YATILMALI Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıp idrar yapmaya ya da yıkanmaya gitmemelidir. İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Erkek de meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar kendini geri çekmemelidir.

Hamile kalmak kaç ay sürer?

Sağlıklı bir çiftin, yumurtlama zamanına denk getirilmiş cinsel ilişkiden gebe kalma olasılığı yüzde 12-15 arasındadır. İlk ay gebelik elde edebilen çiftlerin oranı, yüzde 15 civarındayken, bu olasılık artarak, 3. ayda, yüzde 50.6 ayda yüzde 80 ve bir yılın sonunda yüzde 85'e çıkarak, 4 yılda yüzde 95'e ulaşır.

Hamilelikte kan verirken aç mı tok mu?

Bazı kadınlarda regl gününe iki gün kala beta HCG değerleri yükselebilir. Bu testi ya da tok karnına yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Kalitatif kan serumu testi ile kan değerleriniz incelenerek beta HCG yüksekliğinize göre hamilelik teşhisi konulabilir.

Gebelikte sağlık ocağında hangi testler yapılıyor?

* Tam kan sayımı, idrar tahlili, ABO + Rh tayini (kan grubu), hepatit (sarılık) belirteçleri, Toxoplazma, Rubella ve CMV Ig tayini, tiroid fonksiyonlarını belirlemek adına en azından TSH tayini, ilk muayenede yapılan testlerdendir.

Gebelik takibi ne sıklıkla yapılmalı?

Gebelik takiplerinin sıklığı nasıl olmalıdır? Bebek tekse ilk 3 ay, 2-3 haftada bir takip uygundur. Daha sonra aylık takibe devam edilir. Çoğul gebelik, annede mevcut hastalık ve tekrarlayan düşük durumlarında ise sık aralarla takibe devam edilir.

Hamile olduğuna dair belge nereden alınır?

Kadın, hamile olduğunu gösterir belgeyi doktor tarafından temin ettikten sonra bunu çalıştığı kurumun insan kaynaklarına ya da muhasebe bölümüne teslim eder. Hamile olduğunuz gösterir bu belge devlet hastanelerinin kadın doğum servislerinden alınıyor.