Bahçe katı bahçesi kime aittir?

Bahçe katı bahçesi kime aittir?

Kanunda belirtilene göre, bahçe katındaki daire sahiplerinin tapusunda bahçenin kullanımıyla ilgili herhangi bir bilgi yoksa burası ortak alan olarak kabul ediliyor. Bu durumda ise kat malikleri arsa payı oranında bahçeden yararlanma hakkına sahip oluyor.

Binanin bahcesi kime aittir?

Apartmanda bahçe kullanım hakkı Bahçe ortak kullanım alanı kapsamına giriyor. Kanun gereğince ortak alanlardan herkes arsa payı oranında faydalanma hakkına sahip oluyor. Bu alanlar oy birliği olmadan bir kişiye tahsis edilemiyor.

Zemin kat balkon altı kime aittir?

Balkonlar bağımsız bölümlerin idaresindedir. Ancak balkonun taban, tavan ve dış cephe yan duvarları ortak alanlara dahildir. Balkonların kapatılması ortak alanlara müdehale demektir. Balkon demirlerinin boyası ve bakımı da o bağımsız bölüme aittir.

Bina ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Nereye şikayet edebiliriz? Cevap: Apartmanınızın bulunduğu belediyeye gidip şikayet dilekçesi vermelisiniz. Ayrıca belediye makamının bir üst makamı olan Kaymakamlık'a da ilgili konu için dilekçe verebilirsiniz. Komşuluk haklarınızın zedelenmesinden bahisle de Savcılığa şikayet etme hakkınız vardır.

Binanın dış cephesi ortak alan mıdır?

Bina dış cepheleri, dairelerin kapı, cam ve çerçeveleri, balkonlar ortak alandır. Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) 19. madde gereği karar almadan keyfi değişiklikler yapamazsınız. Örneğin daire kapınızı beğenmediğiniz için değiştirmek isterseniz. Apartman yönetiminden karar almalısınız.

Kaçak balkon cezası ne kadar?

TÜRK CEZA KANUNU AÇISINDAN BALKON KAPATMA TCK'nın “İmar Kirliliğine Neden Olma” başlıklı 184. maddesine göre ; Yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Apartmanlarda ortak alan neresidir?

Temeller, ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kirişler, perde duvarları, kolonlar ve taşıyıcı sistemin parçası olan tüm yerler ortak alan olarak nitelendiriliyor. Ortak duvarlar taban ve tavanlar avlu ve genel giriş kapıları. Antreler, merdivenler, sahanlıklar, asansörler, koridorlar.

Ortak kullanım alanları nasıl kullanılır?

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda ortak kullanım alanları ve tasarrufu ile ilgili hükümlere yer veriliyor. Taşınmazlar üzerinde bağımsız bölümlerin harici olarak tüm maliklerin kullanımına ayrılan ortak kullanım alanları kat malikleri tarafından kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle kullanılabiliyor.

Ortak kullanım hakkı ne demek?

Ortak alan kullanım hakkı ne demek Haberi 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, anagayrimenkulün bağımsız bölümleri dışında kalıp, korunma ve ortaklaşa kullanma veya faydalanmaya yarıyan alanlar ortak kullanım alanları olarak karşımıza çıkıyor.

Apartman yönetimi ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Kısaca özetlemek gerekirse; * Yönetimin görevleri ile ilgili sorunların denetçilere bildirilmesi, * Denetçilerin ilgili sorun hakkında yönetime uyarıda bulunması, * Yapılan uyarıdan sonra sorunun devamı söz konusu olduğu zaman ise Sulh Ceza Mahkemesine başvurulması.

Inşaat ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında Alo 181 Çağrı merkezini hizmete alarak vatandaşlarla birebir iletişim kurulmasını hedefledi. Bakanlığımız 2023 çevre ve şehirleşme vizyonu, yaşam kalitesini artıran, insan ve çevre prensibi çerçevesinde Alo 181 ile vatandaşa 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Kaçak balkon yıkılır mı?

Balkonkaçak” diye İmar Kanunu'nun 32. ve 42. maddeleri uyarınca yıkılabilir. Para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. İzinsiz yapılaşmada belediyenin tespiti ya da komşulardan birinin şikâyeti sonucu bu cezaların tümü uygulanabilir.

Kaçak balkon nereye şikayet edilir?

Kaçak inşaat ve kaçak kat şikayeti için bağlı olunan belediyenin Yapı Kontrol Müdürlüğü Yıkım Şefliğine başvuru yapılması gerekiyor. Söz konusu başvuru bir dilekçe ile yapılabiliyor.