Arabanın muayene tarihi nasıl öğrenilir?

Arabanın muayene tarihi nasıl öğrenilir?

E-devlet sitesinden araç muayene sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama bağlantısı kullanılarak araç muayene sorgulaması yapılır. E-devlet üzerinden kendi kimlik bilgilerinizle sisteme girmeli ve araç bilgileriyle sorgulama yapmalısınız.

Araç muayene bitiş tarihi nerede yazar?

Aracınıza ait ruhsatınızın üzerinde muayene geçerlilik süresi yazmaktadır. Araç ruhsatınıza bakarsanız aracınızı ilk kez muayene ettirdiğiniz tarih bilgisinin üzerinde olduğunu görürsünüz. Araç ruhsatına bakıldığında ilk muayene tarihi, son muayene tarihi ve bir sonraki muayene tarihi görülebilir.

Araç muayene nasıl kontrol edilir?

Hususi ve kişisel araçlarınız için ilk üç yıldan sonra her iki yılda bir muayene yapılmalıdır. E-devlet üzerinden araç muayene sorgulama gerçekleştirilmeniz mümkündür. E-devlet sitesinden araç muayene sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama bağlantısı kullanılarak araç muayene sorgulaması yapılır.

Muayene kaç yılda bir?

Araç muayenesinin sıklığı, farklı araçlara göre değişiklik gösteriyor: Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir. Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.

Son muayene geçerlilik tarihi geçerse ne olur?

Araç muayene süresi geçtiği zaman, muayene süresinin geçerlilik tarihinin bittiği gün baz alınarak bir gecikme cezası uygulanır. Muayene tarihinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin %5'i kadar ceza ödenmektedir.

Ilk muayene geçerlilik süresi nedir?

Yeni otomobil yeni sıfır km bir araç satın aldıysanız ilk üç sene boyunca muayeneye ihtiyacınız olmaz. İlk muayeneden sonra ise 2 yılda bir aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Otomobilin ruhsatında yazan “Tescil Tarihi” kısmından muayene geçerlilik sürenizi öğrenebilirsiniz.

Tüvtürk muayenede neler kontrol ediliyor?

Periyodik Araç Muayenesi Sırasında Kontrol Edilen Noktalar
 • Taşıt tanıtımı
 • Fren Sistemi.
 • Direksiyon, Direksiyon sistemi.
 • Görüş Özellikleri.
 • Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi.
 • Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon.
 • Şasi ve Şasi Bağlantıları
 • Zorunlu Ekipmanlar.

Hususi araç muayenesi süresi kaç yılda bir yapılır?

Hususi/Resmi Otomobiller İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır).

Cumartesi günleri araç muayenesi var mı?

Koronavirüs tedbirlerindan muaf olan TÜVTÜRK, hafta içi olduğu gibi hafta sonu Cumartesi günleri de dahil olmak üzere haftanın yedi günü 08.30- 17.30 saatleri arasında hizmet vermeye devam etmektedir. TÜVTÜRK Pazar günleri ise kapalıdır.

Muayenesi geçen araç cezası ne kadar?

Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

Kamyonet Araç muayene kaç yılda bir yapılır?

İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (otomobil, kamyonet, kamyon ve çekiciler gibi herhangi bir motorlu araç ile çekilen tüm römorklar bu gruba dâhildir.)

Hususi kamyonet muayenesi kaç yılda bir yapılır?

Not 1 : Hususi kamyonet ( Panelvan vs.. ) olarak tescil edilmiş araçlarda yılda 1 kez muayene yaptırmak zorundadır.

Araç muayene istasyonlarında nelere bakılır?

Tespit muayenesi sadece;
 • Aracın üzerine logo takılması veya sökülmesi,
 • Renk, şasi ve motor numarası tespiti,
 • -Servis araçlarına kuşak takılması veya sökülmesi,
 • Takograf veya taksimetre takılması,
 • Ticari taksinin hususi araca, hususi aracın da ticari taksiye dönüşmesi işlemleri yapılır.