Sabah namazından sonra nasıl dua edilir?

Sabah namazından sonra nasıl dua edilir?

Günün ilk vakit namazı olan sabah namazı tamamlandıktan sonra, "La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh(i)." duası 7 kere okunmalıdır.

Peygamber efendimiz en çok hangi duayı ederdi?

Gün boyunca, her işinde Allah'ın rızasını gözeten Resûl-i Ekrem (s.a.s), daima O'na dayanır, güvenir ve “Allah'ım! Bana hayırlısını ver ve benim için en hayırlısını seç.” diye dua ederdi. “Allah'ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver.

Peygamber Efendimiz'in yaptığı dualar nelerdir?

"Allah'ım! Kuşkusuz ben tembellikten, yaşlılıktan, günah işlemekten, borçlanmaktan, kabir fitnesinden ve azabından, cehennem fitnesi ve azabından, zenginliğin fitnesinin şerrinden sana sığınırım. Fakirliğin fitnesinden kuşkusuz sana sığınırım. Mesih Deccal'ın fitnesinden kuşkusuz sana sığınırım.

Her namazdan sonra tesbih çekmek şart mı?

Farz olan vakit namazlarından sonra tesbih çekmek sünnettir. Peygamber Efendimiz (SAV), ömrü boyunca namazlardan sonra tesbihatlar çekmiş ve bunu da ümmetine tavsiye etmiştir. ... Tesbihat, camilerde her vakit namazdan sonra yapılıyor.

Sabah namazından sonra neler yapılır?

Ebu Zerr'in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV),sabah namazını kıldıktan sonra şu duanın okunabileceğini şöyle beyan etmektedir: Kim sabah namazından sonra diz çökmüş durumunda hiçbir şey konuşmadan 10 kere, "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." ...

Sabah namazını kıldıktan sonra ne yapılır?

Normal farz namazlardan sonra yapılan zikirler sabah namazı sonrasında da yapılır. Sabah namazı sonrası 33 defa subhanallah, 33 defa el-hamdulillah ve 33 defa Allah-u Ekber zikirleri ile tamamlanır. Bunun dışında güneşin doğuşunu beklemek sünnettir ve bu esnada Kuran okunur veya sabah zikirleri okunur.

Peygamber Efendimiz sabah namazını kıldıktan sonra ne yapardı?

Sabah namazını kıldırdıktan sonra Hz. Peygamber'in günlük faaliyet çizelgesinde sıra, en çok önem verdiği ve vakit ayırdığı hususlardan birisine, yani ashabı ile meşgul olmaya gelirdi. Namazı kıldırdıktan sonra mescitten çıkmaya yeltenmez, yüzünü ashâbına dönerek güneş doğuncaya kadar oturmaya devam ederdi.

Peygamber Efendimiz duaya nasıl başlardı?

Bizlere nasıl dua edeceğimizi de o öğretmişti. Sabah olur, gün başlar, Peygamber Efendimiz şöyle dua ederdi: “Allah'ım! Senin kudretinle sabaha çıktık, senin kudretinle akşama gireriz. Senin kudretinle yaşar, senin kudretinle ölürüz.

Peygamber Efendimiz çocukları için nasıl dua ederdi?

Bunun üzerine Resûlullah (sav); "Allah'ım! Onun malını ve çocuğunu çoğalt! Ona bahşettiklerini onun için bereketli kıl!" diye dua etti.

Tesbihat yapmamak günah mı?

Sonuç olarak namazdan sonra tesbihat yapılması sevaptır. ... Namaz kılındıktan sonra tesbihat yapmadan camiden çıkmanın caiz olmadığı söylenemez."

Neden 33 kere tesbih çekilir?

“Zikrin otuz üç adet yapılmasının tavsiye buyurulması, bu sayı üçe çarpıldığı zaman doksan dokuz ettiği içindir. Bu miktar ile zikirde bulunan kimse Allah'ı doksan dokuz ismiyle zikretmiş gibi olur.”

Bittikten sonra hangi dua okunur?

Namazlardan sonra şöyle dua edilebilir: "Elhamdülillahi Rabbilalemin, Essalatü Vesselamü Ala Resulina, Muhammedin Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ecmain" Türkçe manası şöyledir: "Ya Rabbi! Kıldığımız namazlarıkabul eyle. Ahır ve akıbetimizi hayreyle. Sonnefesimizde kelimei tevhid söylemmeizi nasip eyle.