Kiraz ağacı hangi iklimde yetişir?

Kiraz ağacı hangi iklimde yetişir?

İKLİM: Kiraz ağaçları sıcak bir büyüme sezonu,kış mevsiminde belli bir süre dinlenme,yağmursuz bir çiçeklenme ve hasat dönemini severler. Kiraz,soğuklama ihtiyacı yüksek bir meyve türüdür.1000 saatin üstünde soğuklama ister.Bu ihtiyacı karşılanmaz ise düzensiz çiçeklenme ve çiçek silkmeleri görülür.

Napolyon kirazı nerede yetişir?

Konya'da yetişen ve başta Avrupa olmak üzere dünya geneline ihraç edilen Napolyon kirazı, lezzeti iriliği ve uzun süre dayanıklı olması nedeniyle daha çiçek döneminde alıcı bulmaya başlıyor.

Kiraz ne zaman toplanır?

Kiraz yaz meyvelerindendir. Kiraz Mayıs ve Haziran ayında hasat edilmeye başlayıp pazarlarda, manavlarda satışa çıkar. Mayıs sonunda, Haziran, Temmuz ayında da satışta kalır.

Kiraz ağacı kaç yılda bir meyve verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani kiraz anaçlı bir kiraz fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur kiraz fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.

Kiraz ağacı nasıl toprak sever?

İyi drene edilmiş, derin, verim, havadar, organik madde yönünden zengin toprakları isterler. Kiraz yetişticiliğinde kullanılan anaca göre değişmekle birlikte; kumlu-tınlı topraktan kirli-tınlı toprağa kadar birçok toprak tipinde bahçe kurulabilir. Fakat toprak PH'ınn 6-7 civarında olması istenir.

Kiraz nasıl yerde yetişir?

Kiraz yetiştirme en çok Türkiye'de Marmara, Orta Anadolu ve İç Ege Bölgesinde yetişir. Kiraz günümüzde tüm ülke genelinde nerdeyse yetiştirilmektedir. Kiraz özellikle en iyi Isparta, Manisa, Afyon, İzmir ve Bursa illerinde yetişmektedir. Hatta bu iller ve ilçelerin geçim kaynağı kirazdır.

Kiraz nasıl havalarda yetişir?

Aşırı yaz sıcakları da çift pistil oluşumunu dolayısıyla ikiz meyveyi teşvik ettiği için istenmemektedir. Tabi drenajı iyi donlardan ari ve kuzey rüzgarlarına açık olmayan yerler kiraz yetiştiriciliği için çok uygundur. Kirazlar rakımı yüksek yerleri daha çok isterler.

Çilek hangi yöreye aittir?

Akdeniz iklimi yaz mevsimlerinde sıcak ve kurak geçmekle birlikte kış mevsimlerinde ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bu neden ile çilek meyvesinin en fazla yetiştiği bölgeler sırası ile Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi şeklindedir. Ayrıca en fazla çilek üretiminin yapıldığı il ise Muğla olmaktadır.

Kirazın en iyisi nerede yetişir?

Kiraz günümüzde tüm ülke genelinde nerdeyse yetiştirilmektedir. Kiraz özellikle en iyi Isparta, Manisa, Afyon, İzmir ve Bursa illerinde yetişmektedir. Hatta bu iller ve ilçelerin geçim kaynağı kirazdır. Bu illerde yetişen kirazlar yurt dışına ihraç edilmektedir.