Araç genel muayenesi nedir?

Araç genel muayenesi nedir?

Araçların muayenesi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunlu olan, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesidir.

Genel muayene ve genel muayene tekrarı ne demek?

Yapılan muayene sonrasında aracın, tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin tespit edilmesi halidir. ... Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, bir ay içinde Türkiye genelinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda ücretsiz olarak yaptırabilir.

Genel muayene ve tespit muayenesi nedir?

Tespit muayenesi sadece; Aracın üzerine logo takılması veya sökülmesi, Renk, şasi ve motor numarası tespiti, ... Ticari taksinin hususi araca, hususi aracın da ticari taksiye dönüşmesi işlemleri yapılır.

Muayenesi tekrarı başka ilde yapılır mı?

Muayenesi yaptırılan araçlar, muayeneden geçemedikleri durumda ücretsiz muayene tekrarı hakkı için muayenenin yapıldığı aynı istasyona veya aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarına gitmek zorundadır.

Araç Muayene ücretinin ne kadarı devletin?

Yapılan her muayeneden alınan bedelin önemli bir kısmı 20 yıl boyunca artan oranlarda devlet kasasına gelir olarak eklenecektir.2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 35. Maddesine göre son 10 yıllık işletim döneminde (2017-2027) araç muayene gelirlerinin %50'si devlete aktarılmaktadır.

Muayene tekrarı ücretli mi?

İşte o madde: “Yapılan araç muayenesi sonucunda 'emniyetsiz' veya 'ağır' sınıfına giren kusurları tespit edilen ve muayeneden geçemeyen araçların bir aylık süre içinde yapılacak muayene tekrarından muayene ücreti alınmaz.

Tespit muayenesi neden yapılır?

Tespit muayenesi herhangi bir aracın bir takım işlemler gerçekleştirdikten sonra yapılan muayene olmaktadır. Araçta tadilat olduktan sonra tespit muayenesi yapılmaktadır. ... Tespit muayenesinin yapılabilmesi için öncelikli olarak araç üzerinde belirli tadilat işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Tespit muayenesi ücretli mi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen bu işlemler için istasyonlarımızda elektronik tespit belgesi düzenlenecek ve bu işlem için hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

Araç muayenesine araç sahibi gitmek zorunda mı?

İstasyonlarımızda araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Aracınızı siz ya da farklı bir kişi istasyonlarımıza götürerek muayene ettirebilir. Ancak, muayene bittikten sonra yalnızca aracı getiren kişiye araç teslimi yapılmaktadır.

Muayene tekrarı için randevu almaya gerek var mı?

Randevu almaksızın tüm sabit istasyonlarımızda bu hizmeti alabilirsiniz. Aracınızın muayene işleminin başlatılabilmesi için belgelerinizi eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurun.

TÜVTÜRK özel mi kamu mu?

TÜVTÜRK'ün sahibir bir kişi veya kurum değil, birden fazla kurum kuruluştan oluşan ortaklar tarafından işletilen bir kuruluştur. TÜVTÜRK'ün sahibi Doğuş Grubu, TÜV SÜD ve Bridgepoint'tir.

Muayene ücreti kaç lira?

Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir: Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 372,88 TL. Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 462,56 TL. Traktör ve motosikletler için 189,98 TL.

Aracın muayenesi varmı yokmu nasıl öğrenebilirim?

Plakadan araç muayene sorgulaması e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama için yapmanız gerekenler; Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama adresine tıklayın. Kimlik doğrulamanızı yapmadıysanız sistem sizi otomatik olarak kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir.

TÜVTÜRK son muayene geçerlilik tarihi nedir?

Son muayene geçerlilik tarihi, kullandığınızın aracın muayene tarihinin ne zaman dolacağını gösteren bir bilgidir. Aracınızın gelecekteki muayene tarihi, muayeneye son gidiş tarihiniz üzerinizden hesaplanır ve ardından ruhsatınız üzerine işlenir.